Splnili ste si sen o novej dodávke a hľadáte spôsoby, ako docieliť, aby vám vydržala čo najdlhšie? Pripravili sme pre vás 5 praktických tipov, vďaka ktorým budete môcť dodávku využívať naozaj naplno a zároveň sa nebudete musieť obávať o jej životnosť.

Kúpa novej alebo ojazdenej dodávky je v mnohých prípadoch jednou z prvých investícií do podnikania. Snaha vyťažiť z tejto investície čo najviac je preto úplne prirodzená. Ak je vaším cieľom, aby vám nová dodávka vydržala čo najdlhšie popri zachovaní rozumných prevádzkových nákladov, čítajte ďalej a zistite, na čo by ste počas jej prevádzkovania určite nemali zabúdať.

Vyhýbajte sa preťažovaniu dodávky

Snáď prvým a základným pravidlom je, používať dodávku v zmysle pokynov od výrobcu vozidla. Ešte pred uvedením do prevádzky by ste sa preto mali dôkladne oboznámiť s návodom na používanie a súvisiacou dokumentáciou.

Častým „hriechom“ je napríklad preťažovanie dodávky. Predstava, že znížite počet prejazdov a na jedenkrát preveziete viac je síce lákavá, no v konečnom dôsledku tým veľa riskujete. Nielenže jazda s preťaženou dodávkou je riskantnejšia, ale zároveň jej jednotlivé komponenty zaťažuje omnoho viac. Preťažením trpia tlmiče, brzdy, motor a v neposlednom rade aj samotné riadenie.

Platí teda, že ak chcete, aby vám dodávka vydržala čo najdlhšie, používajte ju podľa pokynov výrobcu.

Drobné poškodenia opravujte priebežne

Dodávky sa neraz využívajú na náročnú prácu, kedy nie je času nazvyš. Často sa teda stane, že z dôvodu neopatrnosti dôjde k drobnému poškodeniu karosérie. Takéto menšie poškodenia určite neignorujte a snažte sa ich čo najskôr opraviť. Aj nenápadné poškodenie laku, pri ktorom sa oslabí ochranná protikorózna vrstva môže po rokoch vyústiť do značného prehrdzavenia karosérie.

Pravidelne kontrolujte prevádzkové kvapaliny

Pre každého prevádzkovateľa by mala byť pravidelná kontrola kvapalín samozrejmosťou. Ide o zlaté pravidlo, a to bez ohľadu na to či je reč o osobných vozidlách, dodávkach alebo ťahačoch. Bez ohľadu na to, či dodávku využívate na dlhé alebo krátke trasy, vždy majte prehľad o tom, či sú všetky prevádzkové kvapaliny doplnené.

Nezabúdajte tiež na pravidelné výmeny oleja a prispôsobenie intervalu jeho výmeny spôsobu využívania dodávky. Ak napríklad jazdíte často krátke trasy, interval výmeny oleja by mal byť kratší. Pozornosť ale z času na čas venujte aj brzdovej kvapaline, chladiacej kvapaline a servo oleju.

Dôsledná kontrola a výmena prevádzkových kvapalín je základným predpokladom na to, aby vám dodávka vydržala spoľahlivo slúžiť dlhé roky.

Kvalitný servis je základným prepokladom pre dlhú životnosť dodávky

Dodávku pravidelne umývajte

Dodávka je istým spôsobom aj vizitkou vašej firmy a preto by ste sa mali priebežne starať o jej čistotu. Nejde však iba o vizuálny efekt, pravidelné čistenie má zmysel aj z pohľadu životnosti. Nečistoty na karosérii, podvozku či v oblasti podblatníkov prispievajú k hromadeniu vlhkosti a tým pádom môžu náchylnejšie či predtým poškodené časti začať korodovať. Odporúčame prioritne odstraňovať najmä nánosy blata. Frekvenciu čistenia by ste mali ešte zvýšiť v zimnom období, kedy je najmä spodná časť dodávky vystavená agresívnej posypovej soli.

Absolvujte pravidelné kontroly v servise

Ani pri tej najväčšej snahe sa bez odborných skúseností a výbavy nedá kontrolovať úplne všetko. S novou či ojazdenou dodávkou preto určite odporúčame absolvovať pravidelné servisné prehliadky. Oplatí sa preto navštíviť odborný servis dodávok, kde sa na vášho štvorkolesového pracanta dôkladne zamerajú, nájdu aj tie najmenšie nedostatky a odporučia to najvhodnejšie riešenie.