Námraza, silný nárazový vietor, snehové jazyky či hmly. Toto sú len niektoré z prejavov zimného počasia, ktoré vás na cestách s dodávkou určite neminú. Čakajú na vás výzvy, ktorý neraz spôsobujú vrásky na čele aj skúseným šoférom. Prinášame vám praktické tipy, ako lepšie zvládnuť jazdu s dodávkou počas zimného obdobia.
Jazda s akýmkoľvek motorovým vozidlom v zimnom období si vyžaduje chladnú hlavu, skúsenosti a ešte väčší dôraz na predvídanie. Zvládnuť jazdu s osobným autom na zasneženej vozovke nemusí byť také náročné, dodávka ale môže v mnohom prekvapiť. Má totiž iné rozloženie hmotnosti a proporcie. Len ako príklad uveďme bočný vietor, ten keď sa poriadne oprie a dodávku nemáte zaťaženú, poriadne to s ňou môže „zamávať“. Ako teda prežiť zimu na cestách s dodávkou a bez strachu?
Tréning robí majstra
Ak máte novú dodávku, alebo ste so šoférovaním tohto typu vozidiel začali iba nedávno, oplatí sa trochu potrénovať, ideálne už na zasneženom či zľadovatenom povrchu. Vyberte sa na miesto, kde nemôžete nikoho ohroziť a vyskúšajte si, ako dodávka reaguje pri prudkom brzdení, rozbiehaní sa a tiež ostrom zatočení. Čím lepšie spoznáte reakcie vašej dodávky, tým istejšie sa budete cítiť na cestách.
Cestu si vopred naplánujte a sledujte aktuálny stav
V dnešnej dobe už nie je ťažké pravidelne sledovať stav úsekov cesty, ktoré vás ešte len čakajú. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie udržiavané sú diaľnice a rýchlostné cesty. Ak si nie ste ešte celkom istí svojimi schopnosťami, oplatí sa cestu naplánovať tak, aby ste prešli čo najviac trasy práve po tých cestách, ktorým sa údržba venuje prioritne, a to aj za cenu, že najazdíte pár kilometrov navyše.
Vyhnite sa časovému stresu
Myslite na to, že jazda v zime môže kvôli výčinom počasia trvať o čosi dlhšie. Vždy preto počítajte s väčšou časovou rezervou, aby ste sa nemuseli zbytočne naháňať. Pokúste sa preto reálnejšie odhadnúť čas, koľko vám bude cesta trvať. Lepšie je prísť neskôr, ako vôbec.
Citlivá práca s plynom a brzdami
„Roztancovať“ dodávku na snehu nie je vôbec ťažké. Citlivo preto stláčajte plyn, aby ste sa vyhli prehrabovaniu predných kolies a s maximálnym citom pristupujte aj k brzdeniu. Vyhnite sa prudkým rozjazdom a pri zjazdoch z kopca zas v čo najväčšej miere využívajte brzdenie motorom. Dupnutie na brzdy vás veľmi ľahko dostane do šmyku a ak máte ešte aj zle upevnený či rozložený náklad, ľahko skončíte mimo cesty.
Predvídajte
Pri jazde na snehu treba omnoho viac predvídať. Myslite na to, že brzdná dráha dodávky na zasneženej vozovke môže byť až trojnásobne dlhšia, ako za suchého počasia. Rovnako tak nedávajte pozor iba na seba, ale aj na ostatných preto by ste sa mali na jazdu maximálne sústrediť. Predvídavosť je jedným zo základných predpokladov, aby ste vždy bezpečne dorazili do cieľa.
Šťastie praje pripraveným
Príprave dodávky na zimu sme sa venovali v samostatnom článku. Len doplňme, že vždy sa oplatí mať pripravené snehové reťaze, lopatku alebo napríklad kus dreva či starého koberca na podloženie kolies. Tieto doplnky sa vám zídu nielen pri jazde v horských oblastiach, ale po výdatnej snehovej nádielke aj na cestách I. či II. triedy na južnejšie položených miestach.
Pomôžu aj asistenčné systémy
Moderné dodávky už dnes disponujú celým radom asistenčných systémov, ktoré vám jazdu počas zimy výrazne uľahčia. Jazda je tak omnoho bezpečnejšia a lepšie zvládnete krízové situácie. Dodávky Iveco napríklad využívajú systém Hill Descent Control, ktorý pomáha pri jazde na povrchoch s nižšou priľnavosťou, alebo Crosswind assist zlepšujúci stabilitu dodávky pri silnom bočnom vetre.
Hoci moderné asistenčné systémy sú užitočnými pomocníkmi, nezabúdajte na to, že práve vaša príprava a šoférske zručnosti sú tým, vďaka čomu zimné výčiny počasia na cestách bezpečne prekonáte.