Či už preferujete výhľad na pobrežie, ktorý je drsný a veterný, alebo máte radšej tie slnečné a piesočnaté, v Európe nájdete úplne všetko, čo hľadáte. Pokiaľ chcete vycestovať na vlastnú päsť a prebádať rôzne pobrežia svojím tempom, tieto výlety budú pre vás určite lákavé. Dali sme dokopy niektoré z našich najobľúbenejších ciest, počas ktorých môžete obdivovať  oslňujúce pláže, skalnaté útesy, pokojné rybárske dedinky či odľahlé zátoky. Tak sa poďme na ne pozrieť!

Talianske pobrežie Amalfi

Pre tých, ktorí vyhľadávajú krásne pobrežia, bude tento úsek južného Talianska pastvou pre oči. Strmá kľukatá cesta nie je pre vodičov na zdolanie práve najjednoduchšia, no tie nádherné výhľady na útesy ponárajúce sa do trblietavého mora rozhodne stoja za to. Z času na čas prídete do malebných miest, ktoré sa nachádzajú na svahoch a vyzerajú akoby z nich vyrastali. Medzi najdôležitejšie miesta patrí rozhodne pompézne Positano, historické Amafi s temperamentným nábrežím a stredovekými uličkami či Ravello bohaté na krásne výhľady, z ktorého si môžete z výšky pozrieť prehliadku celého pobrežia.

Jadranská magistrála v Chorvátsku

Jadranské more je pozdĺž pobrežia Dalmácie také modré, že člny hojdajúce sa na mori sa môžu javiť, ako keby sa pohutovali hore nohami na jasnej letnej oblohe. Tento hypnotizujúci pohľad vás bude sprevádzať počas jazdy po serpentínovej ceste, ktorá raz stúpa, potom klesá pomedzi vápencové útesy. Táto trasa sa tiahne v jednom smere do Slovinska a v druhom smere so Bosny a Hercegoviny. Hneď, ako sa dostanete na diaľnicu, určite budete chcieť vidieť aj mesto Split s jeho červenými strechami, ktoré je preslávene rímskymi ruinami či slnečnými plážami. Rovnako vás bude lákať aj Dubrovník, ktorý je zas obklopený kamennými múrmi a plný nádherných zachovalých stavieb stredovekej a renesančnej architektúry.

Francúzska riviéra

Najpôvabnejšie európske pobrežie – známe tiež ako Côte d’Azur – je takmer rovnako slávne svojimi zástupmi tryskáčov, ako aj zlatými plážami a tyrkysovým Stredomorským morom. V Cannes (preslávenom svojimi filmovými festivalmi) sa budete prechádzať popri trblietajúcom a jachtami posiatom mori, ktoré je lemované luxusnými rezortmi, niekoľkými svetovo-vychýrenejšími reštauráciami a množstvom vyopaľovaných boháčov. Však kto vie, možno sa ku nim pridáte aj vy, ak sa vám podarí vyhrať množstvo peňazí na rulete v Monte Carle.

Atlantická diaľnica v Anglicku

Prímorské okresy Devon a Cornwall, rozprestierajúce sa v juhozápadnom Anglicku, majú v srdciach Britov svoje osobité miesto, nakoľko množstvo z nich tu už strávilo svoju letnú dovolenku. Cesta A39 je známa aj pod názvom Atlantic Highway (Atlantická diaľnica) a my vám hneď vysvetlíme prečo. Cesta sa nachádza na severnom pobreží polostrova a spája v sebe pôvabné rybárske dedinky, zubaté útesy a zašité zátoky, ktoré kedysi navštevovali piráti či pašeráci. Prímorská scenéria je ešte pôsobivejšia, keď prechádzate okolo dramaticky balansujúcich skalných útvarov a piesočnatých pláží ako stvorených na kúpanie či surfovanie.

Grécky polostrov Mani Peninsula

Ak chcete cez tento región prejsť tak, aby ste sa vyhli množstvu turistov, potom vám odporúčame zvoliť kľukatú cestičku z Areopoli smerom nadol po západnom pobreží a späť po východnej strane gréckeho polostrova. Scenéria, ktorá sa vám naskytne, je viac kamenistá než piesočnatá, lemovaná útesmi a skalami, ktoré len zriedkakedy ustúpia vo výhľade na zátoky či pláže posiate okruhliakmi. Známky minulého či súčasného osídlenia môžete obdivovať v podobe kupolovitých kostolov, zrúcanín hradov, stredovekej dedinky Vathia situovanej na útese či pokojných miest, ktoré boli ešte donedávna prístupné len za pomoci lode. Na polceste tejto trasy stojí maják Cape Matapan (známy tiež pod názvom Cape Tenaro), ktorý sa týči na najjužnejšom cípe gréckej pevniny.

Nórska cesta pozdĺž Atlantického oceánu

Ak vyhľadávate napätie, tak na tejto zbierke mostov s kľukatými odbočkami, klesaniami a stúpaniami si prídete na svoje. Mnohí túto cestu totiž prirovnávajú k jazde na horskej dráhe. Tí, ktorí nebudú počas jazdy nalepení na volante, si užijú ohromujúce výhľady na chladné ostrovčeky a burácajúce vlny. Táto scenéria je ešte pôsobivejšia, ba až desivejšia, počas búrky. Vodiči však zrejme na jazdu po tejto ceste uprednostnia skôr prívetivejšie počasie, kedy môžu v pokoji zastaviť na vyhliadke a pozorovať z nej tulene, vtáky či kosatky.

Severoírske pobrežie Antrim

Úchvatná Giant’s Causeway (Obrov chodník) je oblasť, ktorú tvorí zhluk čadičových stĺpov, ktoré vznikli sopečnou činnosťou, alebo – ako hovoria povesti – rukami pracovitých obrov. Záleží na tom, koho sa na ne spýtate. Toto miesto je jednoducho niečo, čo musíte po ceste severným Írskom vidieť. Kým sa však dostanete k tomuto prírodnému umeleckému dielu, prejdete ešte okolo niekoľkých pôsobivých miest. Naskytnú sa vám výhľady na žiarivo zelené svahy, krásne pláže, zátoky, dedinky s obielenými chalúpkami či krčmy a čajovne, ktoré lákajú svojou pohostinnosťou. Táto cesta je síce relatívne krátka, no určite vám nebude vadiť, keď si ju natiahnete na celý deň.

Baskicko v Španielsku a Francúzsku

Skvelé pláže a ešte lepšie jedlo sú hlavnými lákadlami pre všetkých návštevníkov baskického regiónu, ktorý sa rozprestiera na hranici medzi Španielskom a Francúzskom pozdĺž Atlantického oceánu. San Sebastián nachádzajúci sa na španielskej strane predstavuje pravdepodobne to najlepšie, čo pobrežie ponúka. Biskajský záliv s pieskom horúcim od slnečných lúčov, je obľúbeným miestom medzi surfistami, no na svoje si tu prídu aj milovníci dobrého jedla. Vďaka obrovskému množstvu špičkových reštaurácií je doslova rajom na zemi. Nájdete tu reštaurácie ocenené michelinskými hviezdami, ale aj bary, v ktorých podávajú špecialitu pintxos , čo je vlastne baskická odpoveď na španielske tapas. A zabudnúť nemôžeme ani na trblietajúce sa pláže vo francúzskom kúpeľnom meste Biarritz. Tie rozhodne tiež stoja za povšimnutie.

Faerské ostrovy

Objavte scenérie ako z iného sveta. A dokonca je dosť pravdepodobné, že ich budete mať k dispozícii len sami pre seba. Toto odľahlé súostrovie pozostáva z osemnástich ostrovov plávajúcich v severnom Atlantiku, ktoré susedia na západe s Islandom, na východe s Nórskom a na juhu so Škótskom. Aj keď toto dánske územie tvoria malé ostrovčeky, mnohé z nich sú navzájom prepojené mostami či podvodnými tunelmi, ktoré umožňujú autám dobrý prístup k pevnine aj morskej scenérii, ktorá je vychýrená svojou nadčasovou krásou. Z dediny Gásadalur, v ktorej sa vodopád rúti po skalách priamo do oceánu, sa dostanete do dedinky Saksun (s počtom obyvateľov: 14). Nájdete tu len morskú lagúnu, ktorú obklopuje húf domčekov, kostol so sklenenou strechou a stádo oviec. Deň môžete zakončiť napríklad v prístave Torshavn, ktoré je hlavým a zároveň aj najväčším mestom Faerských ostrovov.

Algarve v Portugalsku

Pokiaľ ide o pobrežia, tak Portugalsko patrí na najvyššie európske priečky, čo sa týka kvality a aj kvantity (v krajine sa nachádza viac ako 1100 míľ obsadených prímorskými nehnuteľnosťami). Najlepšie viditeľné to je na južnom pobreží krajiny. Ak sa však vyberiete na západ – so Španielskom za chrbtom, prejdete okolo množstva piesočnatých pláží, cez preplnené miesta v okolí do výšky sa ťahajúcich hotelov, golfových ihrísk až po nedotknuté a omračujúco krásne miesta ako pláž Marinha, kde sa nad krištáľovo čistou vodou týčia kamenné útesy. Na konci cesty sa nachádza mys Sv. Vincenta, kde maják označuje najjuhozápadnejší bod kontinentu. Najviac si ho vychutnáte, ak ho stihnete práve počas západu slnka.