Najchladnejšie obdobie roka je už bezpochyby za dverami, o čom svedčia aj stále častejšie ranné mrazy. Tie sú neklamným znakom toho, že vaša dodávka alebo ťahač by už za sebou mali mať zimnú prípravu. Obuť zimné pneumatiky však nestačí. Zistite, v čom by mala spočívať príprava vášho úžitkového vozidla na zimu.
Správna príprava vozidla na zimu vám môže ušetriť množstvo stresu a tiež peňazí. Čím viac jazdíte, tým precíznejšia by mala byť. Treba si tiež uvedomiť, že hoci v meste môže byť ešte celkom príjemne, tak povedzme o 100 km niekde v horách už bude situácia úplne odlišná a vaše vozidlo by na takúto zmenu podmienok malo byť pripravené. Absolútnym základom sú kvalitné zimné pneumatiky, ktoré sú navyše vo viacerých krajinách Európy povinné už od určitého dátumu. Pri cestách do zahraničia si tak treba vždy zistiť, či náhodou pre nákladné vozidlá nad 3,5 t už neplatí povinnosť mať zimné obutie. Čo ďalšie by ešte malo byť súčasťou vašej prípravy?
Poctivý servis a dôkladnú prípravu oceníte najmä v náročných situáciách
Osvetlenie a výhľad
Vidieť a byť videný, to je zásada, ktorú určite pozná každý zodpovedný šofér a jej dodržiavanie by malo byť samozrejmosťou počas celého roka. Netreba ale zabúdať, že práve v zime sú podmienky spravidla ešte horšie, keďže sa skôr stmieva a vo zvýšenej miere sa vyskytujú hmly, dážď a sneženie. Z tohto dôvodu začnite prípravu svojho vozidla práve tým, že si zabezpečíte dokonalý výhľad cez všetky okná vozidla. Ako na to v praxi? Venujte pozornosť stieračom, náplni v ostrekovačoch a na cesty si ju nezabudnite pribaliť do zásoby.
Rovnako nezabúdajte ani na funkčnosť osvetlenia, akékoľvek poruchy dajte odstrániť. V krízových situáciách niekedy rozhodujú drobnosti a preto tiež dajte do poriadku aj všetky odrazové či pozičné svetlá.
Štartovanie za každých podmienok
Autobatéria dostáva v zime poriadne zabrať a preto si jej kapacitu nechajte pred zimou premerať v profesionálnom servise. Tam vám zároveň zhodnotia, ako účinne ju dokáže nabíjať alternátor a tiež prípadne overia stav a funkčnosť nezávislého kúrenia. Len pripomeňme, že zháňanie autobatérie v situácii, kedy už nenaštartujete je nielenže dosť nepohodlné, ale spravidla aj časovo náročnejšie a drahšie, ako v prípade, že sa na túto situáciu pripravíte. Napokon, nezabúdajte ani na štartovacie káble, ktorými dokážete pomôcť nielen sebe, ale aj niekomu inému.
Tesnenia, zámky a ostatné časti dverí
Potiahnete za kľučku… a nič? Znamená to, že zámok zrejme zmrzol. Aj preto by ste sa mali pripraviť s rozmrazovacími prípravkami alebo zámky, ktoré zvyknú takto „hnevať“, dať rovno vymeniť. Rovnako venujte pozornosť posuvným dverám, ich koľajniciam a v taktiež aj tesneniu. Príliš silný mráz ho môže poškodiť a preto by ste ho mali na zimu pripraviť napríklad niekoľkými kvapkami oleja.
Ktorým prevádzkovým kvapalinám venovať pozornosť?
Platí samozrejme, že všetkým, no zvlášť by ste sa mali zamerať na brzdovú kvapalinu, ktorej stav vám radi preveria v každom kvalitnom servise. Mimochodom, ak čerpáte naftu z vlastných zdrojov, vždy sa presvedčte či ide o tzv. zimnú naftu, ktorá má aj pri veľmi chladnom počasí vhodný stupeň filtrovateľnosti.
Nezabudnite ani na správne vybavenie pre prípad núdze
Nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným. Ťahače a dodávky majú relatívne veľa úložného priestoru a tak si toho na zimu môžete pribaliť celkom dosť. Nezabudnite na núdzové zásoby, ak by ste niekde na dlhšie zapadli – ich súčasťou by malo byť dostatok tekutín, trvanlivé potraviny, deky a tiež rukavice. Z ostatnej výbavy by ste mali mať snehové reťaze, baterku, už spomínané štartovacie káble, poriadnu škrabku na sklo, metličku a lopatku.
Ak chcete byť na zimu naozaj dokonale pripravení, doprajte svojej dodávke alebo ťahaču profesionálnu servisnú prehliadku realizovanú presne podľa odporúčaní výrobcu pre konkrétny model vozidla. Získate tak istotu, že ste nič nezanedbali.